Staff List

Senior Leaders

 

Head Teacher
(Designated Safeguarding Lead)

Mrs Clare Hiom
Deputy Head
(SENCo, Deputy Designated Safeguarding Lead)

Miss Jade Corssen

Business Manager 

Mrs Jacky Gray
Assistant Head


Mr Joe Hardstaff
Assistant Head Mr Steve Barker

Secondary Teachers

Faculty - Humanity and Society
Faculty Lead: Miss Lauren Frost

Geography Teacher Mr Stewart Banks
History Teacher Mr Lee Davey
Business Teacher Miss Lauren Frost
PSHE Teacher Mrs Hayley Taylor

 

Faculty - Skills and Competencies
Faculty Lead: Mr Charles Bedford

Science Teacher Mr Ben Ayres
Maths Teacher Mr Charles Bedford
  Miss Alicia Skinner
Computer Science Teacher Mr Joe Hardstaff
English Teacher Mr Steve Barker
  Mrs Kathleen Reed

 

Faculty - Arts and Creativity
Faculty Lead: Mr George Roome

Art Teacher Mr George Roome
Physical Education Teacher Mr Lee Davey
Music Teacher  Mr Paul Jackson

Secondary Learning Support Staff

Mrs Jennifer Thomas Mr Steven Fulcher
Miss Georgia Hodgekiss Miss Emily Mountain
Miss Emily Macavoy Mr Brett Chapman
Mrs Debbie Hitchman  Mr Darren Pickles

Secondary Pastoral Support Team

Pastoral Manager - Mr Tom Dillamore

Middle School

Miss Vikki Lee (Team lead)

Mr Elliot Foxlow

Miss Jade McCarthy

Upper School

Miss Charlotte Bee (Team lead)

Mr Sam Hill

Primary Teachers

KS2 Teacher Miss Megan Hoare
KS2 Teacher Mrs Harley Ellerby
KS2 Teacher Mr Lewis Smith
KS2 Teacher Miss Christina Scoot

 

 

 

 

Primary Learning Support Staff

Mr Dillan De La Fontaine Mrs Samantha Wright
Mr Joe Parla Miss Faye Woodward
Mrs Melissa Thorn Miss Lauren Stanley
Miss Amy Sharpe  

 

 

 

 

Primary Pastoral Support Team

Pastoral Manager - Mr Tom Dillamore

Assistant Pastoral Manager - Miss Amy Maskell (Team lead)

Mr Marc Hipwell       

Miss Teresa Howard

Support Staff

School Administrators Mrs Charlie Bennett and Sarah Helliwell      
Family Support Lead Mrs Natasha Cornell
Intervention Lead Mr Jordan Skinner
School Cook Mrs Sharon Hunt
School Cleaner Jennie Sellers